Skip to content Skip to footer

Ile kalorii ma piwo? – sprawdź kalorie jakie ma piwo

Złoty trunek cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. W tym poradniku przeczytasz, ile piwo ma kalorii i czy może powodować nadwagę. Poznaj szczegółowe informacje!

Skąd pochodzi kaloryczność piwa?

Przede wszystkim piwo nie zawiera tłuszczu. Nie ma w nim również cukru pod postacią tradycyjnego, białego kryształu. Natomiast ilość kalorii może zaskoczyć niejednego smakosza. Skąd pochodzi ta liczba?

Otóż bazowym składnikiem napoju jest słód. To w nim kryją się cukry, które przekształcają drożdże na alkohol. Natomiast drożdże biorą udział w reakcji, które zamieniają cukry na alkohol oraz dwutlenek węgla podczas fermentacji.

Bardzo ważnym składnikiem jest również chmiel. To on nadaje napojowi charakterystyczną goryczkę oraz intensywny aromat.

Zauważ, że na opakowaniach trudno znaleźć informację – piwo kcal. Producenci zazwyczaj nie umieszczają tabeli z kaloriami i makroskładnikami. Dlatego wielu z nas się zastanawia, ile kalorii ma piwo. W naszym poradniku znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Alkohol kalorie – dlaczego warto je liczyć?

Dokładne liczenie kalorii pozwoli Ci kontrolować wagę, a także osiągać cele sylwetkowe. Deficyt kaloryczny pozwala zgubić zbędne kilogramy. Natomiast nadwyżka zwiększa masę ciała. To drugie rozwiązanie stosują osoby, które budują masę mięśniową. Jednak kalorie alkoholu zapewniają zupełnie inny efekt niż te, które pochodzą z wysoko proteinowych posiłków. Niezależnie od tego, ile kalori ma piwo, nie pomoże zbudować idealnej sylwetki. Na szczęście optymalna ilość złotego trunku również Ci nie zaszkodzi.

Pamiętaj jednak, że liczy się nie tylko, ile kcal ma piwo. Spotkaniom przy kuflu często towarzyszą różne przekąski. Mowa tu chipsach, pizzy, kabanosach, krakersach oraz wielu innych tłustych produktach, które w połączeniu z napojem stanowią prawdziwą bombę kaloryczną. Dlatego przy podsumowaniu spożytych kalorii musisz wziąć pod uwagę wszystkie dania i napoje. Może okazać się, że kalorie piwa mają dużo mniejsze znaczenie, niż te, które pochodzą z fast foodów.

Piwo kalorie

Czas rzucić okiem, ile kalorii ma złoty trunek. Otóż jedno piwo zawiera ok. 20 gramów alkoholu, a na 1 gram przypada ok. 8 kalorii. Jak wspomnieliśmy na początku, nie tylko alkohol decyduje o zależności kalorie piwo. Kluczowym aspektem jest również zawartość i rodzaj słodów, chmiele i drożdże. Dlatego napoje mogą nieco różnić się pod względem zawartości kalorii.

Piwo ile kalorii w jednej butelce?

Klasyczny lager zawiera zazwyczaj ok. 245 kalorii. Natomiast ciemne piwo ma ich ok. 340. Jak to przekłada się na zalecenia dietetyczne? Dziś wiele diet całkowicie wyklucza alkohol, który może zaburzyć efekty i pracę nad sylwetką. Z drugiej strony sportowcy nie zawsze korzystają z usług dietetyków, lecz samodzielnie liczy kalorie. Wówczas uwzględnienie piwa w bilansie rozwiązuje problem. Oczywiście mówimy o umiarkowanym spożyciu. Częste picie napoju może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Ponadto niektóre osoby mają skłonności do uzależnień. Wówczas piwa nie należy spożywać.

Zbyt częste spożycie piwa w towarzystwie niezdrowych przekąsek może powodować nadwagę. Skoro wiesz już, czym jest piwo ile kalori kryje się w butelce, warto wprowadzić w życie kilka zdrowych nawyków. Jeśli napój od czasu do czasu wzbogaci spotkanie towarzyskie, nie wpłynie to negatywnie na zdrowie. Natomiast regularne spożycie znacznie utrudni zachowanie atrakcyjnej sylwetki i może powodować wiele schorzeń.

Do piwa, tak jak do innych alkoholi należy podchodzić umiarem. Wówczas konsumpcja stanie się czystą przyjemnością bez negatywnych skutków. Przekonało się o tym wielu smakoszy.

Piwo bezalkoholowe kalorie

Ten orzeźwiający napój to idealna propozycja na lato. Często sięgają po niego kierowcy, którzy mogą cieszyć się chmielowym smakiem. Ile ma kalorii bezalkoholowe piwo? Czy pod względem dietetycznym będzie to lepsza propozycja?

Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeśli sięgniesz po napój 330 ml. W nim kryje się ok. 37 kalorii na 100 g. To oznacza, że mała butelka ma tylko ok. 150 kalorii. Nic więc dziwnego, że ten produkt od czasu do czasu wybierają sportowcy, którzy unikają alkoholu, jednak chcą cieszyć się znakomitym smakiem.

Warto dodać, że na rynku obok tradycyjnych piw bezalkoholowych znajdziesz również te owocowe. Wówczas zawartość kalorii może być nieco wyższa.

Ile kalorii ma piwo – podsumowanie

Nasza analiza dowiodła, że wypicie jednego lub dwóch piw raz na jakiś czas nie oznacza rezygnacji z celów dietetycznych. W jednej butelce piwa kryje się nawet ok. 340 kalorii. Jednak musisz wziąć pod uwagę dania i przekąski spożywane w towarzystwie złotego trunku.

Dobrą alternatywą dla miłośników zdrowego stylu życia może być wybór piwa bezalkoholowego, które ma nieco mniej kalorii. Na rynku znajdziesz dziś wiele trunków, więc bez trudu odkryjesz smak dopasowany do własnych preferencji.

Pamiętaj, że dobrą praktyką jest obliczenie bilansu kalorycznego. Dzięki temu nie stracisz kontroli nad dietą, a jednocześnie będziesz cieszyć się udanym wieczorem w towarzystwie znajomych.

Leave a comment